JAKIE CHOROBY WYWOŁUJĄ PCHŁY?
APZS - ALERGICZNE PCHLE ZAPALENIE SKÓRY
Pchla ślina pozostawiona w skórze Twojego zwierzaka może być czynnikiem uczulającym. Reakcja uczuleniowa jaka powstaje na skutek tego alergenu określana jako Alergiczne Pchle Zapalenie Skóry, które objawia się m.in. silnym świądem. W wyniku swędzenia zwierzę drapie się, a nawet gryzie, najczęściej w okolicach ogona, pośladków i pachwin. Można również zaobserwować strupy na skórze grzbietu lub szyi.
RIKETSJOZA
Pchły są wektorem zarazków- tzw. riketsji. Koty po zarażeniu najczęściej nie wykazują objawów klinicznych, ale zarazki przeniesione przez koty na ludzi mogą spowodować silny ból głowy, wysoką gorączkę i depresję.
ANEMIA
Zbyt intensywna inwazja pcheł może przyczynić się do powstania anemii na skutek wyssania obfitej ilości krwi. Wystąpić może wtedy ogólne osłabienie zwierzęcia, bladość dziąseł oraz senność.
TASIEMCZYCA
Pchły mogą być również wektorami pasożytów takich jak tasiemce. Tasiemczyca u zwierząt objawia się silnym świądem w okolicy odbytu, zaś w kale można zaobserwować człony tasiemca. Zdarza się również, że niektóre zwierzęta chorują bezobjawowo. Pamiętać należy, że tasiemce to również pasożyty występujące u ludzi.
PAMIĘTAJ!
JEŚLI ZAOBSERWUJESZ OBJAWY, O KTÓRYCH MOWA POWYŻEJ, NIEZWŁOCZNIE ZGŁOŚ SIĘ ZE SWOIM ZWIERZAKIEM PO PORADĘ DO LEKARZA WETERYNARII. ABY ZAPOBIEC ZAKAŻENIU GROŹNYMI CHOROBAMI PRZENOSZONYMI PRZEZ PCHŁY I KLESZCZE, STOSUJ REGULARNIE FIPREX?.
FIPREX TO ODPOWIEDNIA OCHRONA PRZED PCHŁAMI DLA TWOJEGO PSA I KOTA.