PCHŁY
CO TO JEST PCHŁA?
Pchła jest bezskrzydłym owadem, żywiącym się krwią wyssaną po ugryzieniu zwierzęcia. Najbardziej pospolitymi gatunkami są pchły występujące u psów i kotów (Ctenocephalides canis i Ctenocephalides felis). Dorosła pchła bytuje na Twoim psie lub kocie – przez cały czas – praktycznie go nie opuszczając. W ciągu doby pochłania 20 razy więcej krwi niż sama waży. W najbliższym otoczeniu zwierzęcia pchła przechodzi w czasie 3-4 tygodni pełny cykl życiowy (od jaja do postaci dorosłego owada).
Najszerzej rozpowszechnionym gatunkiem pchły na całej kuli ziemskiej jest pchła kocia. Aby zrozumieć ryzyko infestacji i potencjalnej inwazji pcheł, a także mechanizm ich zwalczania, ważne jest aby posiadać podstawową wiedzę o etapach rozwoju pchły kociej.
ETAPY ROZWOJU PCHŁY
JAJA
Pojawiają się do 48h po tym jak osobnik dorosły pożywi się krwią gospodarza. Są małe (do 0,5mm długości), białe i owalne. Jaja to około 50% inwazji. Ponieważ nie są klejące, mogę spaść w dowolnym miejscu Twojego domu i tam rozwijać się dalej. Po upływie około 1-10 dni przechodzą w stadium larwy.
LARWA
Te cieniutkie i małe (1-2mm długości) robakowate twory żywią się szczątkami organicznymi w ich otoczeniu, unikają światła, więc można je znaleźć w włóknach dywanu lub wnętrzu sofy. Zanim rozwinie się do stadium poczwarki, linieje dwukrotnie. Stadium to trwa od 5- 11 dni i stanowi około 35% inwazji w domu.
POCZWARKA
Podobny do jedwabiu białawy kokon, w którym larwa się przepoczwarza, jest ostatnim stadium rozwoju pchły. Może trwać nawet do kilku tygodni zanim wydostanie się z niego dorosła pchła. Pomóc jej w tym może nacisk fizyczny, dwutlenek węgla (który produkują ssaki podczas oddychania), wibracje (kiedy chodzisz lub odkurzasz) oraz ciepło (wytwarzane przez potencjalnego żywiciela lub ogrzewanie w domu).
OSOBNIK DOROSŁY
Dorosłe pchły to jedynie 5% wszystkich stadiów rozwojowych obecnych w Twoim domu. Pozostałe 95% to jaja, larwy i poczwarki. Po wydostaniu się z poczwarki wskakuje na żywiciela i zaczyna ssać jego krew nawet w ciągu 7 sekund, a następnie zaczyna składać jaja.
TO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ
Pchła może cały rok czekać w bezruchu, by na odgłos ludzkich (albo psich) kroków natychmiast wyrwać się z odrętwienia i wskoczyć na swoją nową, żywą spiżarnię
Dorosłe pchły, mimo że pochodzą z jaj złożonych w jednym czasie, nie opuszczają swoich kokonów wszystkie na raz.
Pchła dziennie potrafi wyssać ilość krwi piętnastokrotnie przewyższającą ciężar jej ciała
Pchła kocia pozostaje dożywotnio wierna swojemu żywicielowi.
Dzięki temu, że „mięśnie” pcheł zawierają niezwykle sprężystą substancję zwaną rezyliną, potrafią wykonać aż 30 tysięcy skoków bez przerwy. A każdy skok można przyrównać do skoku człowieka na wysokość wieży Eiffla z przyspieszeniem rzędu 140 G, czyli 50 razy większym niż ma rakieta kosmiczna.
PAMIĘTAJ!
PROFILAKTYKA JEST PODSTAWOWYM OBOWIĄZKIEM KAŻDEGO WŁAŚCICIELA CZWORONOGA.
FIPREX TO ODPOWIEDNIA OCHRONA PRZED PCHŁAMI DLA TWOJEGO PSA I KOTA.