Pchły u zwierząt domowych – jak je zwalczać?
Pchły to jedne z najczęstszych pasożytów zewnętrznych żerujących na domowych czworonogach. Powodują ogromny dyskomfort u swojego żywiciela. Pobierając krew podrażniają skórę zwierzaka, powodując silny świąd. Ich obecność moze być także przyczyną atopowego pchlego zapalenia skóry (APZS) czyli silnej reakcji alergicznej, która objawia się ropiejącymi ranami na skórze zwierzęcia. Pchły mogą także przenosić inne pasożyty – tasiemce, które dostają sie do przewodu pokarmowego czworonoga w przypadku połknięcia pchły podczas wylizywania sierści.
Pchły – jak je rozpoznać?
Pchły to bezskrzydłe owady o wielkości 2-4 mm. Nienapite pchły są koloru szarobiałego, jednak po nassaniu się krwi zmieniają kolor na ciemnoczerwony. Ich odchody przypominają ciemne kropki o brązowym kolorze. Można je zauważyć z łatwością podczas czesania sierści zwierzaka – wystarczy, że wąskim grzebieniem wyczeszemy czworonoga nad zwilżoną kartką papieru lub mokrym ręcznikiem kuchennym. Odchody pcheł w kontakcie z wilgocią powinny rozmoczyć się i zostawić na papierze wyraźne, czerwone plamki.
Pchły mogą żerować nie tylko na psach – żywią się także krwią kotów i fretek domowych. Zarażenie pchłami jest niezwykle proste. Wystarczy krótkie spotkanie z innym, zapchlonym zwierzęciem, by owady te przeszły na skórę naszego podopiecznego. Dlatego tak ważne jest regularne zabezpieczanie wszystkich domowych zwierząt środkami zawierającymi fipronil, który chroni je nie tylko przed pchłami, ale także przed innymi pasożytami zewnętrznymi, takimi jak kleszcze i wszoły.
Jak zwalczać pchły?
Pchły żywią się krwią swojego żywiciela, jednak nie przebywają na nim cały czas. Żyją także w jego okolicy – na legowisku, dywanach czy w szczelinach podłogi i właśnie tam zakładają gniazda, w których składają jaja. Z nich wylęgają się larwy, które przebywając w gnieździe żywią się martwym naskórkiem. Dopiero po 40 dniach przeobrażają się w dorosłe osobniki. Niestety większość preparatów zabezpieczających zwierzęta przed pchłami nie działa na żyjące poza czworonogiem larwy pcheł. Zlokalizowanie gniazda przez opiekuna zwierzęcia również bywa problematyczne – jest ono często dobrze ukryte i znajduje się w trudno dostępnym miejscu. Jednak zwalczanie wyłącznie dorosłych pcheł, które żerują na psie czy kocie może nie być wystarczająco skuteczne i spowoduje szybki nawrót pasożytów.
Najskuteczniejszymi preparatami w walce z larwami i jajami pcheł są środki zawierające (s)-metopren. Substancja ta hamuje rozwój niedojrzałych postaci owadów poprzez przenikanie przez osłonkę jaj. (s)-Metopren skutecznie uniemożliwia rozwój larw i poczwarek pchły, co zapobiega skażeniu przez niedojrzałe stadia rozwojowe pcheł środowiska, w którym przebywają zwierzęta. (s)-Metopren stanowi jeden ze składników preparatu Fiprex Duo, który stosowany jest do zwalczania inwazji pcheł, eliminacji ich larw i jaj ze środowiska zwierzęcia oraz zwalczania kleszczy i wszołów. Może byś stosowany u psów, kotów i fretek domowych w postaci kropli na skórę.