Kleszcze to pasożyty, które stanowią ogromne zagrożenie dla naszych czworonogów ze względu na ich zdolności do przenoszenia szerokiej gamy bakterii, wirusów, pierwotniaków i nicieni. Mogą one wywołać szereg groźnych chorób u psów i kotów, których nie wolno bagatelizować!
Babeszjoza
Babeszjoza to choroba, która występuje na całym świecie. Wśród zwierząt domowych najczęściej dotyka psy, rzadziej atakuje koty. W Polsce w 2007 roku odnotowano pierwszy przypadek babeszjozy u kota. Choroba wywoływana jest przez pierwotniaki – Babesia canis oraz Babesia gibsoni. Przenoszona jest przez najpopularniejsze kleszcze w Polsce takie jak: Ixodes ricinus, Dermacentor reticulatus i Rhipicephalus sanguineus.
Choroba przebiega u każdego zwierzęcia w podobny sposób. Babeszjoza uszkadza czerwone krwinki doprowadzając do rozpadu komórki i hemolizy. Zaburza również krzepliwości krwi. W celu obrony przed chorobą organizm wytwarza przeciwciała, które atakują również zdrowe erytrocyty znajdujące się koło wątroby i śledziony. Wytarzane są również tzw. kompleksy immunologiczne, które w efekcie odkładają się w nerkach, stawach, siatkówce oka oraz skórze. Doprowadza to do zaburzenia funkcjonowania wyżej wymienionych narządów.
Zakażenie babeszjozą następuje w czasie 24-72 godzin od żerowania kleszcza. Natomiast objawy choroby pojawiają się od paru dni do nawet 3 tygodni.
Objawy babeszjozy u psów i kotów:
- Apatia
- Brak apetytu
- Wymioty
- Biegunka
- Wysoka temperatura
- Zmiana barwy moczu na czerwony, czerwono-brunatny
- Zaprzestanie oddawania moczu
- Powiększenie węzłów chłonnych
- Zażółcenia skóry, spojówek, pach oraz pachwin
- Bladość błon śluzowych
Kiedy zauważysz u swojego pupila wyżej wymienione objawy, natychmiast udaj się do weterynarza!
Leczenie babeszjozy polega na usunięciu pierwotniaków z erytrocytów. Zaleca się również podanie kroplówek zawierających witaminy z grupy B, żelazo raz glikokortykosteroidy. Czasem lekarze sięgają także po leki i antybiotyki.
Borelioza
Bolerioza wywołana jest przez bakterie Borelia burgdorferi, B. afzelli oraz B. garinii. Choroba dotyczy głównie psów. W przypadku kotów nie ma dokładnych danych na temat ilości zachorowań na tę chorobę. Nie ustalono również u nich wzorca objawów – prawdopodobnie przebiega ona bezobjawowo. Natomiast u psów objawy można zauważyć nawet po 2-5 miesiącach.
Objawy boreliozy u psów:
- Gorączka
- Brak apetytu
- Gorsze samopoczucie
- Ataki padaczkowe
- Porażenie nerwu twarzowego lub niedowład kończyn
- Czasem: zapalenie opon mózgowych
Powikłania:
- Zapalenie nerek
- Spadek masy ciała
- Wymioty
- Obrzęki kończyn
Leczenie boreliozy polega na zastosowaniu około 4 tygodniowej antybiotykoterapii. Dodatkowo podane mogą zostać środki przeciwzapalne oraz wspomagające pracę wątroby i nerek.
Erlichioza
Erlichiozę powodują patogeny atakujące płytki krwi. Choroba u psów występuje sporadycznie, a w przypadku kotów jest bardzo rzadko spotykana. Objawy zakażenia u tychże zwierząt nie zostały opisane. W przypadku zakażenia u psa, pasożyty (riketsje) rozchodzą się po całym organizmie, powodując: upośledzenie szpiku kostnego, spadek ilości płytek krwi, a w konsekwencji do krwotoków.
Pierwsze objawy można zaobserwować po około 7 dniach od zakażenia i są to:
- Apatia
- Osłabienie
- Wysoka temperatura
Po jakimś czasie może się również pojawić:
- Spadek masy ciała
- Krwawienia z błon śluzowych
- Wypływ śluzowo-ropny z nosa
- Powiększenie węzłów chłonnych
- Powiększenie śledziony
- Czasem: zapalenia stawów, drgawki i porażenia oraz wymioty i biegunka
Diagnoza erlichozy stwierdzania jest głównie poprzez badania krwi.
Anaplazmoza
Anaplazmoza rozpoznawana jest stosunkowo od niedawna. Może występować zarówno u kotów, jak i u psów. Wywołana jest przez dwa rodzaje drobnoustrojów – Anaplasma phagocytophilum, która atakuje granulocyty oraz Anaplasma platys, atakująca płytki krwi. Przenoszone są przez kleszcze z rodziny Ixodes, które są bardzo popularne w Polsce. Jednak w przypadku kotów rzadko dochodzi do zakażenia.
Objawy anaplazmozy u psów i kotów:
- Senność
- Brak łaknienia
- Gorączka
- Powiększenie węzłów chłonnych
- Niedokrwistość
- Małopłytkowość
- Problemy w chodzeniu
- Ból mięśni
- Biegunki i wymioty
- Zaburzenia oddechowe np. duszność, kaszel
- Czasem: zaburzenia krzepnięcia krwi, krwawy mocz
Objawy mogą pojawić się od około 1-2 tygodni od zakażenia.
Diagnoza stawiana jest tak samo, jak w przypadku innych chorób odkleszczowych – poprzez badanie krwi. Dodatkowo pobierany jest rozmaz krwi, w którym sprawdza się obecność wtrętów w białych krwinkach.
Leczenie polega na długotrwałej antybiotykoterapii, która trwa około miesiąca oraz na podaniu środków przeciwzapalnych i witamin. W niektórych, ostrych przypadkach konieczne jest przeprowadzenie transfuzji krwi oraz podanie preparatów krwiotwórczych.
Opisane powyżej choroby to tylko niewielka część tego, co może spotkać nasze czworonogi. To właśnie dlatego tak ważne jest stosowanie profilaktyki szczególnie wiosną, kiedy kleszcze rozpoczynają masowy atak. Chrońmy nasze zwierzaki, sięgając po odpowiednie preparaty, dzięki czemu zadbamy o zdrowie, a także życie naszych podopiecznych.