Koty boją się wielu sytuacji, które z pozoru nie stanowią zagrożenia… Każdy opiekun powinien jednak wiedzieć, jak może pomóc wystraszonemu pupilowi!
Czego boją się koty?
To, co wywoła strach u danego kota, zależy od charakteru zwierzaka i jego dotychczasowych doświadczeń. Sytuacje wywołujące panikę u jednego kota mogą być zupełnie obojętne dla drugiego, a u trzeciego mogą nawet wywołać radość lub zaciekawienie. Dlatego sporządzenie listy rzeczy, których boją się koty, nie jest takie łatwe – z resztą podobnie jak w przypadku ludzi!
Istnieje jednak kilka sytuacji, które w większości domowych mruczków wywołują silne zaniepokojenie, a we wrażliwszych mruczkach nawet duży strach. Wśród nich znajdują się przede wszystkim wszelkie zmiany w otoczeniu kota, głośne dźwięki i niezrozumiałe dla zwierzaka sytuacje. Czego boją się koty? Oto lista przykładowych rzeczy wywołujących strach u kota!
Przeprowadzka
Koty to zwierzęta kochające rutynę – nawet przestawienie kuwety może sprawić, że poczują się zagubione! Dlatego całkowita zmiana otoczenia może wywołać w kocie prawdziwy strach. Niepewny zwierzak w takiej sytuacji staje się jeszcze bardziej wrażliwy na wszelkie trudne dla niego sytuacje i może zacząć reagować strachem także na rzeczy, które dotychczas były dla niego obojętne. Kot po przeprowadzce zazwyczaj potrzebuje dłuższej chwili, by w nowym miejscu poczuć się całkowicie bezpiecznie.
Burza i fajerwerki
Głośne trzaski i błyski mogą wywołać lęk nawet u dorosłych osób. Nic dziwnego więc, że kot, który nie rozumie takich zjawisk, może wpaść w prawdziwą panikę! Jego pierwotne instynkty nakazują mu szybką ucieczkę w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia i przeczekanie takiej „apokalipsy” w ukryciu. Oczywiście wśród domowych mruczków zdarzają się wyjątki, które lubią oglądać fajerwerki przez okno. Należą jednak do zdecydowanej mniejszości!
Obcy ludzie i zwierzęta
Niektóre koty uwielbiają witać się z gośćmi, obwąchiwać ich buty i domagać się od nich głaskania. Jednak zwierzaki nieprzyzwyczajone za młodu do kontaktów z obcymi osobami są zazwyczaj niepewne intencji takich intruzów i wolą zachować bezpieczny dystans, a nawet skryć się pod łóżkiem czy głęboko w szafie – tak na wszelki wypadek. Podobnie sytuacja wygląda przy kontaktach z nieznanymi kotu zwierzętami, które naruszają jego terytorium.
Wizyta u weterynarza
Obcy człowiek w obcym miejscu przepełnionym zapachami obcych zwierząt robiący nieprzyjemne rzeczy… Wizyta u lekarza weterynarii to prawdziwa kumulacja tego, czego boją się koty! Pół biedy, jeśli zwierzak wpadł do lecznicy tylko na rutynowy przegląd zdrowia. Dla chorego i obolałego mruczka taka wyprawa to ogromny stres – nawet, jeśli jest niezbędna do ratowania mu życia.
Odkurzacz i suszarka
Wyjący, dziwnie poruszający się potwór wydychający gorące powietrze z pewnością nie wzbudzi sympatii w żadnym mruczku! Dodajmy do tego fakt, że dla wrażliwego kociego słuchu zwykła suszarka może wydawać naprawdę ogłuszające dźwięki… Kto by się tego nie bał?
Krzyk i kary
Opiekun powinien być dla swojego pupila oparciem w trudnej sytuacji. Jeśli stosuje wobec zwierzaka przemoc, staje się dla niego po prostu zagrożeniem wzbudzającym strach! Krzyk i kary pojawiają się szczególnie często, gdy zwierzak wykazuje problematyczne zachowania, będące zazwyczaj wynikiem strachu, stresu lub niezaspokojonych potrzeb. Dokładanie kotu takich nieprzyjemności z pewnością nie doda mu pewności siebie ani nie zapewni poczucia bezpieczeństwa…
Co zrobić, kiedy kot się boi?
Przestraszony kot potrzebuje przede wszystkim zrozumienia i wsparcia opiekuna. Przed wieloma trudnymi dla zwierzaka sytuacjami można go bez problemu ochronić, ale warto także pracować z nim od małego, aby przyzwyczajać go do nieuniknionych „strasznych” zdarzeń. Istnieją jednak rzeczy nieuniknione, jak przeprowadzka, burza czy wizyta u weterynarza. W takich momentach koci strach można zmniejszyć za pomocą weterynaryjnych suplementów o uspokajającym działaniu. Trudniejsze przypadki mogą też wymagać pomocy doświadczonego behawiorysty.