Pchły nie są problemem wyłącznie kotów bezdomnych – mogą zaatakować nawet mruczka, który nie opuszcza czterech ścian…
Jak kot może złapać pchły?
Przyjęło się uważać, że na atak pcheł narażone są wyłącznie koty wolno żyjące i wychodzące, a problem ten nie dotyczy kotów, które nie opuszczają domu. Ryzyko zapchlenia faktycznie jest znacząco większe w przypadku zwierząt, które mogą mieć kontakt z bezdomnymi kotami lub psami przenoszącymi te pasożyty. Jednak nie znaczy to, że wypielęgnowany kot domowy nigdy nie złapie pcheł! Zwierzak może zostać zaatakowany przez pasożyty przyniesione ze spaceru przez psa… lub opiekuna!
Czy kot niewychodzący może mieć pchły?
Pchły mogą zostać przyniesione do domu przez opiekuna – na przykład na jego ubraniu i butach. Niestety nawet jedna pchła może stać się przyczyną poważnej inwazji. Pasożyty te rozmnażają się niezwykle szybko. Dorosłe osobniki po 24-36 godzinach od rozpoczęcia żerowania na kocie zaczynają składać jaja – od 3 do 5 dziennie. Wyklute z nich larwy przemieniają się w dorosłe osobniki w kilka dni i są gotowe do dalszego rozmnażania się. Jedna pchła w ciągu trzech miesięcy swojego życia może złożyć nawet do 2000 jaj.
Początek inwazji pcheł u kota niewychodzącego jest bardzo łatwy do przeoczenia. Pojedynczy pasożyt zazwyczaj nie wywołuje intensywnych objawów u mruczka – te pojawiają się najczęściej dopiero przy większym zapchleniu. Szybki cykl rozwojowy pcheł sprawia, że zaledwie po kilku dniach na posłaniach, dywanach i kanapach może znajdować się znaczna ilość larw i jaj tych pasożytów.
Jak zapobiegać zapchleniu u kota niewychodzącego?
Silna inwazja pcheł może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia kota – pasożyty te wywołują nie tylko świąd, ale także mogą zarazić kota tasiemcem. Usunięcie wszystkich jaj i larw z domu nie jest łatwym zadaniem. Dlatego pchłom u domowego kota znacznie lepiej jest zapobiegać.
Skutecznym sposobem na uchronienie zwierzaka przed krwiopijnymi pasożytami jest regularne stosowanie środków przeznaczonych do zwalczania inwazji pcheł i kleszczy – na przykład kropel zawierających fipronil i (s)-metopren. Pchła, która przeskoczy na zabezpieczonego w ten sposób kota może zostać uśmiercona jeszcze przed złożeniem pierwszych jaj. W przypadku, gdy jednak zdąży przystąpić do rozrodu, substancje czynne zawarte w kroplach zahamują dalszy rozwój jaj oraz larw i nie dopuszczą do przemiany w formy dorosłe. Krople zabezpieczające kota przed pchłami kupić można w większości sklepów zoologicznych i w gabinetach weterynaryjnych.
Nie tylko pchły są niebezpieczne!
Pies i opiekun mogą przynieść do domu także inne groźne dla kotów pasożyty, takie jak kleszcze, tasiemce i nicienie. Dlatego niezwykle ważne jest nie tylko regularne zabezpieczanie zwierzaka przed pasożytami zewnętrznymi – domowe czworonogi należy także odrobaczać, gdyż silna inwazja pasożytów jelitowych może stanowić zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia domowego mruczka!
___
Pchły to podstępne, małe intruzy w sierści kota. Poznaj zagrożenie i nie daj się zaskoczyć!