Niechęć do spacerów i zabawy, brak apetytu… Czy to mogą być objawy depresji u psa? Sprawdź, jak możesz pomóc psu, który wpadł w depresję!
Czy pies może mieć depresję?
Depresja to choroba, która dotyka nie tylko człowieka – cierpieć mogą na nią także domowe czworonogi. Podobnie jak u ludzi, depresja u psa wywoływać może prawdziwe cierpienie. Dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować! Jakie mogą być przyczyny nagłego lub przewlekłego spadku nastroju u czworonoga? Jak objawia się depresja u psa i jak można poprawić nastrój zwierzakowi?
Przyczyny depresji u psa
Przyczyny depresji nie są do końca poznane. Przypuszcza się, że w tej chorobie znaczącą rolę odgrywa serotonina (neuroprzekaźnik nazywany hormonem szczęścia), której zbyt niska aktywność w mózgu powoduje obniżenie nastroju. Do wydzielania tego neuroprzekaźnika dochodzi w sytuacjach, które powodują przyjemność i satysfakcję. Pojawienie się depresji u psa może więc mieć związek ze zbyt monotonnym środowiskiem, które uniemożliwia zwierzakowi prezentowanie naturalnych zachowań zwiększających aktywność serotoniny. Na pojawienie się depresji u psa mogą mieć wpływ:
- odizolowanie od opiekuna (na przykład u psów przetrzymywanych w kojcu lub na długo zostawianych w domu bez opieki),
- brak przyjemnych interakcji z innymi psami lub zbyt mało zabawy z opiekunem,
- niewystarczająca możliwość eksploracji otoczenia (za krótkie i monotonne spacery, zbyt krótka smycz ograniczająca swobodę),
- brak możliwości żucia i gryzienia (podawanie wyłącznie karmy z miski, ograniczenie dostępu do gryzaków i zabawek),
- brak poczucia bezpieczeństwa (stosowanie kar i krzyku, brak codziennej rutyny, ciągłe nieoczekiwane zmiany),
- niewystarczająca socjalizacja lub nieprzepracowane traumy (częste stykanie się z trudnymi, stresującymi sytuacjami na spacerach lub w domu).
Po czym poznać, że pies ma depresję?
Podobnie jak u ludzi, depresja u psa powodować będzie wyraźne obniżenie nastroju i zwiększoną drażliwość, a także rezygnację z zachowań, które mogłyby poprawić nastrój. Wśród objawów depresji u psa wymienić można:
- niechęć do wychodzenia na spacer,
- niereagowanie na zaproszenia do zabawy,
- agresywne zachowanie w stosunku do innych psów i ludzi,
- brak apetytu,
- zaburzony rytm snu – przesypianie większości dnia lub kręcenie się w nocy bez celu,
- wzmożone reakcje lękowe, wycofanie.
Nie u każdego czworonoga wystąpić muszą wszystkie wymienione zmiany w zachowaniu – niektóre zwierzaki będą prezentować całą ich gamę, inne na przykład stracą tylko zainteresowanie zabawą lub spotkaniami z innymi psami. Objawy depresji u psa mogą pojawić się nagle w związku ze zmianą codziennej rutyny lub stopniowo narastać.
Trzeba przy tym pamiętać, że objawy depresji u psa wcale nie musza oznaczać spadku nastroju – równie dobrze mogą być związane z osłabieniem spowodowanym chorobą lub unikaniem aktywności ze względu na odczuwany przez psa ból. Dlatego jeśli u zwierzaka pojawią się zachowania mogące świadczyć o depresji, należy przede wszystkim dokładnie go przebadać. Dopiero po wykluczeniu przyczyn zdrowotnych można skupić się na leczeniu depresji u psa.
Co zrobić, kiedy pies ma depresję?
W leczeniu depresji u psa niezbędna będzie pomoc doświadczonego behawiorysty. Specjalista od zachowań psów wyjaśni, co u danego czworonoga mogło spowodować posmutnienie i zaleci niezbędne zmiany. Mogą one obejmować zabieranie psa na dłuższe spacery, zapewnienie odpowiedniej socjalizacji i spotkań z innymi czworonogami, a także zmianę sposobu żywienia lub rodzaju proponowanej psu zabawy.
W przypadkach, gdy depresji u psa towarzyszyć będą silne lęki lub zachowania agresywne, niezbędne może okazać się podawanie psu antydepresantów. Leki przeciwdepresyjne dla psa muszą być zawsze dobrane przez lekarza weterynarii, który ustali odpowiednie dawkowanie i częstotliwość ich podawania.