Zastanawiasz się, dlaczego kot zakopuje jedzenie i drapie łapką obok miski? Sprawdź, co oznacza zachowanie twojego mruczka i jak możesz je zmienić!
Dlaczego kot zakopuje jedzenie?
Nakładasz mruczkowi jedzenie do miski, a zwierzak podchodzi, wącha i zaczyna drapać łapką obok miski jakby chciał ją zakopać? Takie zachowanie słusznie kojarzy ci się z zachowaniem kota w kuwecie – tam też zaobserwować można podobne drapanie, poprzez które zwierzak próbuje zakopać w żwirku swoje odchody. Jedna i druga czynność ma za zadanie ukryć zapachy, które mogłyby przyciągnąć niechciane towarzystwo. Tylko dlaczego kot zakopuje miskę, zamiast brać się za jedzenie? Odpowiedzi może być kilka!
Niesmaczna karma
Koty to wybredne zwierzaki – nie tkną karmy, która im nie smakuje. Instynkt podpowiada im jednak, że nie można po prostu odejść od miski i zostawić jedzenia, bo mogłoby ono swoim zapachem zwabić niebezpiecznego drapieżnika lub innego, nieproszonego mruczka. Zaczyna więc drapać łapką obok miski, próbując zakopać ją w podłożu. Niektóre koty podczas takiego kopania namyślą się, zmienią zdanie i zaczną jeść, inne będą domagać się lepszego jedzenia. Jeśli po kopaniu obok miski zaobserwujesz miauczenie, wdzięczenie się i inne próby zwrócenia na siebie twojej uwagi, może to oznaczać, że czas zmienić kotu karmę!
Zbyt duże porcje
Niektóre koty mają żołądek bez dna i zjedzą wszystko, co dostaną. Jednak nie wszystkie zwierzaki są aż tak łakome. Przekarmianie kota i serwowanie mu zbyt dużych porcji może sprawić, że mruczek nie będzie dojadał posiłków i uzna, że resztę najbezpieczniej będzie zakopać. Jeśli twój kot zakopuje miskę z jedzeniem, upewnij się, że podajesz mu tylko tyle karmy, ile faktycznie potrzebuje. Dawkowanie poszczególnych produktów może się dość znacząco różnić – sprawdzisz je, czytając etykietę na opakowaniu karmy.
Brak apetytu
Kot może zakopywać jedzenie, bo z jakiś przyczyn nie jest głodny. Chwilowy brak apetytu może zdarzyć się każdemu, dlatego nie panikuj, jeśli twój mruczek odmówił zjedzenia jednego posiłku. Musisz jednak wiedzieć, że przeciągająca się niechęć do jedzenia to częsty objaw wielu poważnych chorób! Długotrwały post sam w sobie też może przyczynić się do rozwoju problemów zdrowotnych. Dlatego kot, który nie ma apetytu i zaczyna chudnąć powinien jak najszybciej trafić do specjalisty! Poinformuj lekarza weterynarii o tym, jak długo obserwujesz takie zachowanie u swojego pupila i opisz wszystkie inne zmiany w zwyczajach zwierzaka – to wszystko pomoże w postawieniu właściwej diagnozy i szybkim wprowadzeniu skutecznego leczenia.
Stresujące towarzystwo
Koty dzielące dom z innym zwierzakiem mogą obawiać się, że zapach jedzenia przyciągnie konkurencję, a nawet spowoduje walkę o zasoby. Dlatego zamiast jeść zaczynają zakopywać miskę, by uniknąć takiego konfliktu. Jeśli podejrzewasz taką sytuację, możesz rozdzielać czworonogi na czas karmienia, podając im jedzenie w osobnych, zamkniętych pomieszczeniach. Obserwuj też ich kontakty – w przypadku dużego konfliktu skonsultuj się z behawiorystą, który doradzi, jak pogodzić ze sobą zwierzaki