Gryzienie łap to problem wielu domowych czworonogów. Dlaczego pies gryzie łapy i jak można zapobiegać temu zachowaniu?

Dlaczego pies gryzie łapy?

Gryzienie łap przez psa to problem, z którym spotyka się wielu opiekunów domowych czworonogów. Niestety częste wylizywanie łap może prowadzić do powstawania głębokich, zainfekowanych ran, których leczenie będzie długotrwałe i czasochłonne. Dlatego jeśli pies gryzie łapy, należy jak najszybciej rozpoznać przyczynę tego zachowania!

Reakcja alergiczna

Najczęstszym powodem, dla którego pies gryzie łapy, są wszelkiego rodzaju alergie. W przebiegu reakcji alergicznej u psa osłabieniu ulega naturalna bariera skórna chroniąca skórę psa przed namnażaniem się patogennych drobnoustrojów – grzybów i bakterii. Delikatna, podrażniona skóra między palcami staje się swędząca, co prowokuje czworonoga do wylizywania i gryzienia łap. Uszkadzany w ten sposób naskórek staje się jeszcze bardziej podatny na infekcje i wtórne zakażenia.

Jeśli pies gryzie łapy w wyniku alergii, na sierści i skórze zaobserwować można brunatne przebarwienia. Leczenie wymagać może smarowania psu łap maścią ze sterydem lub antybiotykiem, a także wykluczenia z otoczenia psa uczulających go alergenów.

Nuda i frustracja

Do kompulsywnego gryzienia łap może prowokować zwierzaka także nuda. Brak ciekawego zajęcia, zbyt krótkie spacery lub ograniczenie kontaktów z domownikami może sprawić, że sfrustrowany zwierzak zacznie szukać innego ujścia dla nagromadzonej energii.

Kompulsywne gryzienie łap u psa może prowadzić do poważnych, głębokich uszkodzeń skóry i rozległych stanów zapalnych. Jeśli przyczyną tego zachowania jest nuda lub frustracja, zwierzakowi należy zapewnić dłuższe i ciekawsze spacery, a także dostęp do gryzaków, które odwrócą uwagę czworonoga od wylizywania łap.

Ból stawów

Gryzienie łap przez psa może być spowodowane także bólem stawów. W takim przypadku zwierzak może wylizywać obolałe łapy, próbując przynieść sobie ulgę. Problemom ze stawami towarzyszyć mogą także nawracające kulawizny, niechęć do zabawy i dłuższych spacerów, problemy ze wstawaniem z posłania, a nawet irytacja zwiększająca ryzyko agresji.

Pojawienie się takich objawów u psa będzie wskazaniem do konsultacji z lekarzem weterynarii specjalizującym się w ortopedii. Specjalista może zlecić wykonanie psu badań mających skontrolować stan stawów psa – RTG lub USG. Następnie zaleci odpowiednie leczenie, którego zadaniem będzie zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Co zrobić, by pies nie gryzł łap?

W przypadku, gdy pies gryzie łapy, niezbędne będzie podjęcie leczenia przyczyny problemu. Trzeba jednak pamiętać, że pierwsze efekty kuracji często nie pojawiają się od razu. W tym czasie psu należy uniemożliwić dalsze gryzienie łap, na przykład poprzez zakładanie zwierzakowi opatrunków lub kołnierza. Niezbędne może być także smarowanie wylizanych ran i zabezpieczanie poranionych łap na czas spacerów, na przykład za pomocą butów ochronnych.