Marzysz o czworonożnym przyjacielu, jednak decyzja o adopcji nie zależy tylko od ciebie? Podpowiadamy, jak przekonać domowników do adopcji kota!
Jak przekonać domowników do kota?
Koty to wyjątkowe zwierzęta, które potrafią stworzyć silną więź ze swoim opiekunem i swoją obecnością poprawić nastrój wszystkim domownikom. Jednak nie każdy może być przekonany do tego zwierzaka – nieodpowiednio wychowany kot może bowiem stać się prawdziwym utrapieniem. Czworonóg będzie także gubił sierść, roznosił po domu żwirek z kuwety i może wymagać dużych wydatków w razie choroby… Zwierzak wprowadzi w domu wiele zmian, dlatego decyzja o jego przygarnięciu musi być podjęta przez wszystkich domowników.
By namówić rodziców na kota, musisz najpierw uświadomić sobie, z czym wiązać się będzie opieka nad tym zwierzakiem. Następnie zaproponuj, jakie obowiązki weźmiesz na siebie i wybierz odpowiedniego kota tak, by zminimalizować ryzyko największych problemów po adopcji.
Co wiąże się z opieką nad kotem?
Wielu osobom wydaje się, że opieka nad kotem nie wymaga zbytniego zaangażowania. Przecież zwierzak ten nie musi wychodzić na spacery i nie potrzebuje szkolenia… Niestety rzeczywistość wcale nie jest taka prosta!
Ile czasu należy poświecić kotu?
Pozostawiony sam sobie kot szybko zacznie sprawiać problemy. Właściwa opieka nad tym zwierzakiem obejmować musi regularną zabawę, która spożytkuje jego nadmiar energii. Im młodszy kot, tym więcej czasu należy poświęcić na zabawę – w przypadku energicznych kociaków godzina może nie wystarczyć!
Czy kot brudzi w domu?
Kot to dość czysty zwierzak, który sam pielęgnuje swoją sierść i nie pachnie zbyt intensywnie, a do tego szybko uczy się korzystania z kuwety. Zwierzak ten może jednak porządnie nabrudzić w domu. Największym problemem jest oczywiście pozostawiana przez kota sierść, choć zwierzak może także roznosić po domu żwirek i zostawiać ślady łap na kuchennych blatach. Konieczne więc będzie regularne czesanie czworonoga, odkurzanie i mycie powierzchni, do których mruczek będzie miał dostęp. Trzeba także pamiętać, że koty potrzebują drapaka – jeśli nie będą miały do niego dostępu, mogą niszczyć pazurami meble, firanki i tapety.
Ile kosztuje utrzymanie kota?
Kot to także spory wydatek. Kosztowne może okazać się już nawet kupienie mu karmy dobrej jakości i wymienianie żwirku – wydatek ten może sięgać nawet 200 zł miesięcznie. Doliczyć należy również wyprawkę, czyli kuwetę, drapak, transporter, zabawki, miski, legowiska… Jednak największe wydatki wiązać się będą z ewentualnym leczeniem w przypadku choroby. Koszty leczenia i kupowania specjalistycznej karmy mogą sięgać nawet 700-1000 zł miesięcznie…
Jaki kot będzie sprawiał najmniej problemów?
Sprzątania po kocie i wydatków nie da się uniknąć. Jednak wybór odpowiedniego zwierzaka może zmniejszyć ryzyko zniszczeń, problemów behawioralnych i robienia przez kota bałaganu.
Niewątpliwie najbardziej problematyczna będzie opieka nad młodym, żywiołowym i wszędobylskim kociakiem. Ciekawy maluch może zrzucać kwiatki z parapetów, skakać po meblach i załatwiać się w nieodpowiednich miejscach, jeśli nie nauczył się jeszcze korzystania z kuwety. Taki zwierzak nie będzie więc dobrym wyborem dla osób, które obawiają się zniszczeń i nie mogą poświęcić maluchowi ogromu uwagi. Adopcja kota ze schroniska również jest dość ryzykowna – szczególnie dla osób, które nie mają zbyt dużo doświadczenia.
Szukając bezproblemowego mruczka, który nauczony jest życia przy boku człowieka, warto rozejrzeć się za dorosłym kotem przebywającym pod opieką fundacji i mieszkającym w domu tymczasowym. Kot taki zazwyczaj jest już nauczony życia w domu, umie załatwiać się do kuwety i korzystać z drapaka. Przed adopcją kota z domu tymczasowego można również porozmawiać z jego tymczasowym opiekunem, który poznał dobrze charakter mruczka i doradzi, czy odnajdzie się on w warunkach, jakie możesz mu zaproponować. Dorosłe koty są także znacznie spokojniejsze i nie są tak absorbujące. Do takiego kota znacznie łatwiej będzie ci przekonać domownika!