Każdy opiekun kota powinien znać objawy stresu u kota i wiedzieć, jak uspokoić zestresowanego mruczka. Co najczęściej stresuje koty?
Co powoduje stres u kota?
Koty to wyjątkowo wrażliwe zwierzęta. Przyczyną stresu dla domowego mruczka mogą być wybiegające poza codzienną kocią rutynę wydarzenia, a także niewielkie zmiany w otoczeniu. Wśród sytuacji, które najczęściej wywołują podenerwowanie i stres u kota wymienia się przede wszystkim:
- zmianę miejsca zamieszkania,
- pojawienie się nowego domownika (człowieka lub zwierzęcia),
- wizyty gości,
- remonty i przemeblowania,
- pobyt w hotelu dla zwierząt,
- nagłą rozłąkę z opiekunem,
- nieodpowiednie warunki bytowe (zbyt mało przestrzeni, zbyt dużo zwierząt),
- brak możliwości zaspokojenia podstawowych potrzeb (drapania, chowania się, zabawy, polowania),
- niewłaściwe zachowanie domowników wobec kota (straszenie, drażnienie, krzyk, stosowanie kar),
- hałas (fajerwerki, burze, roboty drogowe),
- podróże (jazda samochodem, pociągiem, samolotem),
- wizyty u weterynarza.
Stres u kota może być wywołany także sytuacjami, które często uchodzą uwadze opiekuna lub wydają się mało istotne. Źródłem zaniepokojenia zwierzaka może być nawet pojawienie się nowego psa u sąsiadów, czy pojawienie się ekipy remontującej klatkę schodową w bloku. Trzeba przy tym pamiętać, że każdego kota stresować mogą zupełnie inne rzeczy. Dlatego każdy opiekun domowego mruczka powinien wiedzieć, jak rozpoznać objawy stresu u kota.
Stres u kota – objawy
U niektórych kotów stres będzie widoczny gołym okiem – zwierzak zacznie chować się w ciasnych kryjówkach, unikać towarzystwa innych domowników, rezygnować z zabawy, odmawiać jedzenia czy nawet zachowywać się agresywnie. Inne zwierzaki będą bardziej subtelnie okazywać swoje zaniepokojenie. Do objawów stresu u kota zaliczyć można:
- rozszerzone źrenice,
- napięcie ciała,
- kulenie uszu,
- nerwowe machanie ogonem,
- ukrywanie się,
- dyszenie,
- pocenie się poduszek łap,
- drżenie całego ciała,
- intensywne wypadanie sierści i pojawienie się łupieżu.
Długotrwały stres u kota może stać się także przyczyną spadku odporności i wielu poważnych zaburzeń zachowania. Koty żyjące w przewlekłym stresie mogą uporczywie wygryzać się lub drapać, doprowadzając do samookaleczenia, załatwiać się poza kuwetą, całkowicie zaprzestać wylizywania sierści, odmawiać jedzenia i chudnąć, a także rezygnować z typowych dla siebie zachowań.
Takie objawy mogą świadczyć także o rozwijającej się w organizmie kota chorobie i bólu. Dlatego zawsze, gdy kot zaczyna zachowywać się nietypowo, należy zabrać go na dokładny przegląd zdrowia do lekarza weterynarii. Jeśli badania nie wykażą przyczyny zdrowotnej, należy zadbać o zminimalizowanie stresu odczuwanego przez zwierzaka.
Jak uspokoić zestresowanego kota?
Najlepszym sposobem na uspokojenie kota i zapewnienie mu poczucia bezpieczeństwa jest usunięcie przyczyny stresu. Zrezygnowanie z organizowania głośnych imprez w domu, rzadsze zapraszanie gości, udostępnienie kotu kryjówek, drapaków i półek pod sufitem może przywrócić wewnętrzną równowagę zwierzakowi, który obawia się obcych osób i hałasu. Zatrudnienie petsittera zamiast oddawania kota do hotelu na czas wyjazdu opiekunów zmniejszy stres u kota, który źle znosi takie przeprowadzki. Natomiast wprowadzenie pozytywnych metod wychowania i pouczenie innych domowników, jak powinni zachowywać się przy kocie, może pomóc mruczkowi, który stresuje się z powodu złego traktowania. Pod żadnym pozorem natomiast nie wolno wyciągać kota z kryjówek i zmuszać go, by uczestniczył w sytuacjach, które wywołują u niego zdenerwowanie.
Co można podać kotu, który się stresuje?
Nie wszystkich stresujących sytuacji da się jednak uniknąć. Jeśli kot źle znosi podróże, wizyty u weterynarza, przeprowadzki czy ma problem z zaakceptowaniem nowego domownika, samopoczucie zwierzaka można wesprzeć na kilka sposobów. W przełamaniu strachu pomocne może być podawanie kotu niewielkich przysmaków, które pomogą mu budować pozytywne skojarzenia ze stresującymi wydarzeniami lub miejscami.
Ogromną pomocą dla zestresowanego kota mogą być także feromony w dyfuzorze lub sprayu, a także przeznaczone dla kotów suplementy ziołowe zawierające składniki łagodzące niepokój. W skrajnych przypadkach silnego stresu możliwe jest zastosowanie doraźnych leków, które może przepisać lekarz weterynarii.