Niektóre koty mogą pochwalić się naprawdę efektowną, gęstą sierścią! Sprawdź, jakie rasy kotów są najbardziej futrzaste!
Najbardziej puchate koty – które to rasy?
Kocia sierść może być gładka i przylegająca… A może być też wyjątkowo kosmata! Wśród ras kotów znajdzie się kilka takich, które obdarzone są niepowtarzalnym, bujnym futrem, do którego z przyjemnością przytuli się każdy kociarz.
Do najbardziej futrzastych ras kotów zaliczyć można przede wszystkim:
- persy,
- maine coony,
- koty norweskie leśne,
- ragdolle,
- koty syberyjskie.
Oczywiście to nie wszystkie mruczki z wyjątkowo bujną okrywą włosową, jednak te rasy z pewnością cieszą się największą popularnością. Jaki wygląd mają te futrzaste mruczki?
Kot perski – najbardziej puchata rasa kota
Pers to niekwestionowany lider puszystości! Rasa ta obdarzona jest długą, gęstą i odstającą od ciała sierścią, która na piersi i karku tworzy kryzę wyglądającą jak lwia grzywa. Gęsty podszerstek skryty pod włosem okrywowym nadaje futerku dodatkowej objętości i miękkości. Persy występują w niemal wszystkich umaszczeniach – od śnieżnobiałego, przez klasycznie pręgowane, aż do szylkretowego!
Maine coon – futrzasty olbrzym
Maine coon to nie tylko jedne z największych kotów – rasa ta jest także obdarzona wyjątkowo piękną sierścią. Gęsta, jedwabista w dotyku sierść maine coona luźno opada wzdłuż jego ciała, a oprócz efektownej lwiej grzywy tworzy też puszyste portki i charakterystyczne pióro na ogonie. Uszy kota tej rasy zakończone są uroczymi pędzelkami. Maine coony występują w wielu umaszczeniach. Najbardziej popularnym umaszczeniem są klasyczne prążki, jednak koty tej rasy mogą być też jednolicie srebrne, a nawet szylkretowe.
Kot norweski leśny – kosmaty kot ze Skandynawii
Sierść kota norweskiego leśnego jest wyjątkowo gęsta. Nic w tym dziwnego – żyjące w Skandynawii mruczki musiały ochronić się przed mrozem i wiatrem! Półdługa, dwuwarstwowa sierść kota tej rasy jest więc wodoodporna i mrozoodporna. W dotyku włos kota norweskiego jest dość szorstki, szczególnie na kryzie i portkach, a uszy nie tylko są zakończone pędzelkami, ale także pokryte są sierścią od wewnętrznej strony. W rasie kot norweski leśny dopuszczalne są prawie wszystkie odmiany kolorystyczne, także niespotykane u żadnej innej rasy umaszczenie bursztynowe.
Ragdoll – jedwabista oaza spokoju
Ragdolle to jedna z najbardziej futrzastych ras kotów. Mruczki te mają półdługi, gęsty i połyskujący włos o jedwabistej strukturze. Występują tylko w jednej odmianie umaszczenia typowej dla kotów syjamskich – colorpoint. Oznacza to, że niemal całe ciało kota jest białe, z wyjątkiem pyszczka, uszu, łap i ogona. Dodatkowym kolorem jest najczęściej ciemnobrązowy, który stanowi wyraźnie kontrastowe tło dla pięknych, błękitnych oczu. Można także spotkać ragdolle o znaczeniach w kolorze czekoladowym i liliowym.
Kot syberyjski – dachowiec z mroźnej Rosji
Kot syberyjski to kolejna rasa, która ukształtowała się w wyjątkowo trudnych warunkach. Gęste, długie włosy okrywowe w połączeniu z miękkim podszerstkiem zapewniają syberyjczykowi doskonałą izolację od zimna. Tworzą także obfitą kryzę, portki i pióro na ogonie, dzięki czemu chronią części ciała najbardziej podatne na odmrożenia. Koty syberyjskie występują w dwóch typach kolorystycznych – klasycznym, w którym dopuszczalne są wszystkie kolory i wszystkie odmiany z białym, oraz neva masquerade, czyli białym ze znaczeniami obejmującymi maskę, uszy, łapy i ogon.